Aktualności

Elementy znajdujące się na fasadzie budynku podobnie jak te, które zostaną wykorzystane do wykonania wystroju jego wnętrza, powinny łączyć w sobie wysoką funkcjonalność z odpowiadającym charakterowi obiektu designem. Wśród detali mających szczególne znaczenie dla wyglądu i użyteczności obiektu są wszelkiego rodzaju barierki zabezpieczające tarasy, balkony oraz schody, a także przejścia znajdujące się na większej wysokości. Ciekawym sposobem na udane łączenie obu tych obszarów są balustrady całoszklane. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu.

Co warto wiedzieć o balustradach całoszklanych?

Balustrady całoszklane to elementy, w których funkcję panelu zabezpieczającego, a nierzadko również poręczy pełni odpowiednio wykończona tafla szkła. Rozwiązanie to gwarantuje atrakcyjny wygląd, zwiększając lekkość całego obiektu i zapewnia uzyskanie znakomitej estetyki niezależnie od tego, czy w grę wchodzi nowo zaprojektowany budynek, czy też modernizacja starszego obiektu, w ramach które zdecydowano się na lepsze wyeksponowanie jego poszczególnych detali. Balustrady całoszklane wykorzystują tafle ze szkła hartowanego, które jest dodatkowo zabezpieczone folią wklejoną na etapie produkcji między tworzące je szyby. W przypadku rozbicia będzie ona powstrzymywała drobne fragmenty przed wypadnięciem, pełni też funkcję wzmocnienia.

Jakie rodzaje balustrad całoszklanych są możliwe do wykonania?

Balustrady całoszklane różnią się od siebie konstrukcją, jeżeli chodzi o sposób mocowania szkła. Może ono zostać umieszczone w liniowym profilu albo zainstalowane dzięki uchwytom łączącym się z taflą punktowo. W systemach liniowych listwy mocujące mogą się znaleźć w posadce, co daje efekt nieograniczonej przestrzeni albo w profilach mocowanych pionowo. W razie potrzeby górna część tafli może zostać zabezpieczona dodatkową poręczą. Mocowania punktowe mogą być wykonane w wersji dolnej, dolnej i górnej oraz bocznej. W pierwszym i drugim przypadku tafle są osadzane w uchwytach, w trzecim łączone z krawędziami tafli albo wykorzystują nawiercone otwory.