Aktualności

Aluminiowe systemy fasadowe są coraz częściej wykorzystywane do tworzenia zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej zabudowy budynków. Dzięki nim powstają różnego rodzaju projekty, począwszy od oryginalnych struktur przestrzennych, poprzez lekkie ściany osłonowe, a na przeszklonych płaszczyznach skończywszy. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze fasad aluminiowych? Jakie są zalety tego typu systemów i gdzie można je wykorzystać? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.

Jakie są zalety konstrukcji aluminiowych?

Nowoczesne projekty architektoniczne korzystają z innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu coraz popularniejsze stają się przeszklone fasady aluminiowe, które wyglądają niezwykle efektownie i nowocześnie. Współczesne technologie produkcji profili okiennych pozwalają na wykonywanie zabudowy o wysokiej izolacyjności termicznej, dzięki czemu aluminiowe okna, i drzwi wraz z odpowiednimi szybami wykonanymi z niskoemisyjnego szkła mogą z powodzeniem funkcjonować nawet w budynkach pasywnych. Możliwość zastosowania różnych powłok ochronno-dekoracyjnych, czyni je trwałymi i odpornymi na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Okna, które powstają dzięki wykorzystaniu konstrukcji aluminiowych w połączeniu ze szkłem antywłamaniowym, stanowią przeszkodę trudną do pokonania dla nieproszonych gości. Dzięki zastosowaniu tego typu systemów fasad możliwe jest wykonywanie dużych i ciężkich okien oraz drzwi tarasowych o szerokości nawet kilkunastu metrów. Ogromną zaletą konstrukcji aluminiowych jest możliwość ich recyklingu, gdyż użyty do ich produkcji materiał można niemal w 99% odzyskać i wykorzystać ponownie.

Gdzie możemy zastosować system fasad aluminiowych?

Szklano-aluminiowe fasady to nowoczesne systemy, które stosowane są przede wszystkim w budynkach użytku publicznego, gdzie ważna jest estetyka ich wyglądu i stopniowo zastępują ciężkie i masywne elewacje. Doskonale wpisują się w minimalistyczne trendy współczesnych obiektów, łączących kilka różnych faktur jak drewno, szkło, aluminium czy beton. Efekt lekkości i smukłości jest szczególnie widoczny w przypadku wieżowców, w przypadku których kształt zastosowanych słupów i rygli umożliwia budowę fasad z niewidocznymi liniami jej podziału. Ogromne przeszklenia sprawiają wrażenie otwartej przestrzeni i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów indywidualnych, którzy fasady aluminiowe włączają do projektów domów jednorodzinnych. Są one niezwykle awangardowe i wyróżniają się na tle tradycyjnych nieruchomości.

Ściany słupowo-ryglowe nie muszą służyć jedynie do budowy fasad. Tego typu konstrukcje powszechnie stosuje się do budowy dachów, świetlików czy różnego rodzaju struktur przestrzennych. Zastosowanie przeszklonej fasady lub dachu jest świetnym sposobem na równomierne doświetlenie wnętrza budynku.