Wbrew pozorom okna nie powinny być “zbyt szczelne”. Oczywiście muszą skutecznie zabezpieczać budynek przed utratą ciepła i przed hałasem z zewnątrz, ale nie mogą całkowicie ograniczać przepuszczalności powietrza. Aby zapewnić oknom optymalną funkcjonalność pod tym względem, stosuje się nawiewniki.

Nawiewniki — krótka charakterystyka

Nawiewniki okienne to stosunkowo mało skomplikowany element. Jego konstrukcja różni się w zależności od rodzaju nawiewnika oraz stopnia regulacji dopływu powietrza. Obecnie stanowią one część wentylacji domowej. Odpowiadają za prawidłowy dopływ powietrza z zewnątrz, dzięki czemu możliwa jest odpowiednia cyrkulacja w budynku. W ten sposób zapewnione są właściwe proporcje wilgoci, które wraz z wymianą zużytego powietrza mają bezpośredni wpływ na komfort przebywania w pomieszczeniach.

Nawiewniki w oknach mają więc bezpośredni wpływ na jakość panującego w budynku mikroklimatu. Skutecznie przeciwdziałają też zjawisku kondensacji pary wodnej.

Specyfika działania nawiewników

Możemy wyróżnić kilka sposobów działania nawiewników okiennych. Pierwszym z nich jest higrosterowanie. Nawiewniki higrosterowane same “decydują” o ilości przepływającego powietrza. W tym przypadku wielkość napływającego strumienia powietrza zależy od zawartości pary wodnej w pomieszczeniu. Kolejnym typem są nawiewniki z ciśnieniową samoregulacją, gdzie ilość dostarczanego powietrza zależy od różnic ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Wyróżniamy też nawiewniki z ręcznym sterowaniem, w których użytkownicy mogą samodzielnie zmieniać położenie przepustnicy w nawiewniku.

Korzyści z zastosowania nawiewników okiennych

Jeśli odczuwasz w domu brak świeżego powietrza przy zamkniętych oknach, a na szybach skrapla się nadmiar wilgoci, warto rozważyć zastosowanie odpowiednio dobranych nawiewników okiennych. Można to zrobić przy wymianie okien. Nowoczesne okna są fabrycznie wyposażone w nawiewniki. Istnieje też możliwość instalacji nawiewników w istniejących już w domu oknach, np. poprzez montaż w górnej ramie skrzydła lub ościeżnicy (jeśli warunki techniczne na to pozwalają).

Korzyści z działania nawiewników poczujesz właściwie od razu po ich zamontowaniu. Zwiększy się komfort cieplny w budynku i łatwiej będzie utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie. Dzięki temu wyeliminujesz problem skroplin na oknach oraz ryzyko rozwoju pleśni i grzyba. Nie trzeba będzie już tak często otwierać okien w celu przewietrzenia mieszkania, co zimą przyczyni się do ograniczenia rachunków za ogrzewanie.

Jak się więc okazuje, nawiewniki okienne to jeden z najprostszych sposobów na poprawę mikroklimatu w mieszkaniu.