Parowanie szyb w oknach to zjawisko częste zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, co związane jest ze zwiększoną ilością wilgoci oraz różnicami temperatur. Zjawisko to może być jednak dla domowników problematyczne, dlatego też warto dowiedzieć się, jak sobie z nim poradzić.

Parowanie pomiędzy szybami

Zdecydowanie najpoważniejszym problemem może być dla inwestora sytuacja, w której dochodzi do osadzania się kropel wody pomiędzy szybami. Niestety może to świadczyć o rozszczelnieniu, do którego zazwyczaj prowadzą błędy produkcyjne (takie defekty rzadziej obejmują stolarkę premium) lub niewłaściwy montaż.  W takiej sytuacji należy skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem i ubiegać się o naprawdę gwarancyjną.

Radzenie sobie z parowaniem na oknach

Czas przejść do praktycznych sposobów radzenia sobie z „niegroźną” parą wodną na oknach. Absolutną podstawą jest zadbanie o odpowiednią wilgoć w pomieszczeniach, która powinna wynosić około 40 proc. Problem z jej nadmiarem często występuje w nowych domach lub mieszkaniach, dlatego też tak ważne jest ich regularne wietrzenie oraz osuszanie. Do tego ostatniego doskonale sprawdzą się osuszacze powietrza, które w przypadku niewielkich urządzeń, zazwyczaj nie są drogie.

Praktycznym sposobem na zaparowane okna jest też odpowiednie mycie szyb tak, aby wilgoć się na nich nie osadzała. Doskonale sprawdzi się tutaj gliceryna, która jest bezpieczna, przy czym nie należy pokrywać nią kwater okiennych. W zniwelowaniu problemu pomoże też optymalna temperatura we wnętrzach, która nie powinna być niższa niż 18oC, zwłaszcza w okresie zimowym.

Rośliny nie zawsze w służbie człowiekowi

Wiemy już, że zaparowane okna mogą być rezultatem nadmiaru wilgoci we wnętrzu. Niestety w jej niwelowaniu nie pomagają rośliny, które również w sposób naturalny oddychają, zwiększając poziom pary wodnej. Warto więc ograniczyć ich liczbę, zwłaszcza w pobliżu okien, aby nie potęgować problemu, gdy już jest on dość poważny.

Jak widać na parowanie okien jest wiele praktycznych sposobów, przy czym absolutną podstawą jest zakup stolarki okiennej wysokiej jakości, która uchroni przed tym problemem. Taką ofertę przygotowaliśmy również dla naszych Klientów i serdecznie zachęcamy do zapoznania się z jej szczegółami.